Kapitola 2

Proč byl Tomášek tak hubený

Tomášek bydlel jen s maminkou, a tak mu doma chyběl ten správný mužský vzor. Maminka ho doma učila slušnému chování, ale už mu nedokázala pomoct v tom, jak se má postavit proti klukům nebo holkám, kteří se mu kvůli jeho hubenosti posmívali.
Když si doma postěžoval nebo dokonce někdy i pobrečel, že si na něj děti dovolují, maminka vždy jen řekla: „Zkus si jich nevšímat. Oni jsou hloupí a časem je to přestane bavit. Hlavně se s nimi neper! Stejně jsi tak hubený, že by tě každý přepral. Nejdřív musíš začít pořádně jíst, abys měl víc síly.“
Jindy zase maminka říkala: „Holčičky jsou křehká stvoření a není správné, když si na ně kluci dovolují nebo se s nimi dokonce perou. Tomášku, zůstaň vždy rytířem a holčičky ochraňuj. Víš, jak jsme si o tom minule povídali.“ Tím to pro maminku skončilo a šla si po své práci.
Jenže Tomíka to docela trápilo a nevěděl, co s tím. Maminka asi neví, že nejsou všechny holky stejné. Třeba Žaneta od nich ze třídy je úplně jiná. Ostatním holkám ve školce nepěkně nadává a prát se umí jako kluk. Ta tedy určitě nepotřebuje ochraňovat. A od nikoho. Některé děti se jí dokonce bojí.
Tomášek chodil od tří let do mateřské školky na velkém sídlišti v Praze a býval často nemocný. Maminka chodila do práce a musela se pořádně otáčet, aby je oba uživila. Čím častěji byl ale Tomík nemocný a maminka s ním musela zůstat doma, tím méně vydělala peněz a ještě pak měla v práci kvůli tomu velké potíže. Občas tedy přijížděla z jiného města Tomáška hlídat babička, aby maminka mohla jít do práce.
Určitě si kladete otázku, proč byl Tom tak hrozně hubený? Ráda vám na ni odpovím.
Tomášek nechtěl pořádně jíst. Když měl angínu a bolelo ho hodně v krku, neměl na nic chuť. Polykání ho bolelo. Maminka se snažila a vařila mu krupicovou kaši posypanou nastrouhanou čokoládou nebo bramborovou kaši s míchanými vajíčky na cibulce. To byla jeho dvě nejoblíbenější jídla. Někdy si dal rád i vařené těstoviny s kečupem a sýrem nebo šunkofleky. Hlavně, že nemusel jídlo moc kousat a dobře mu klouzalo do krku.
Když neměl Tomášek angínu, dostal pro změnu rýmu a následně kašel. Paní doktorka pak řekla, že má buď katar horních cest dýchacích anebo ještě hůře zánět průdušek. To se pak potýkal s ohromnou rýmou a býval hodně zahleněný. V těchto dnech nemohl normální jídlo ani vidět a trpěl vyloženě nechutenstvím. Maminka s babičkou měly co dělat, aby do nemocného dítěte dostaly vůbec nějaké jídlo. Tak došlo k tomu, že si Tomáš začal vymýšlet, co by rád a na co vůbec nemá chuť a stal se z něj, co se jídla týkalo, pěkně rozmazlený kluk.
Jakmile se ale začal uzdravovat, začala maminka vařit zase normálně, a to byl pro Tomíka problém. Tomášek nechtěl jíst žádnou zeleninu ani maso. Když měl jíst špenát, kapustu či květák, hned se mu zvedal žaludek. Maminka z něj bývala často zoufalá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..