Kapitola 23

HORTENZINKA MÁ BÁJEČNÝ NÁPAD – Ukázka z kapitoly…

Krásný večer končil. Světlušky se hezky rozloučily a odlétly do tmy. Přátelé již dávno dojedli a dopili. Tak hezky se již dlouho nepobavili.
Hortenzinka, která stále seděla vedle panáčka Malindy, navrhla:
„Co abychom se ještě jeden večer před zimou sešli a uspořádali třeba lampionový průvod? Co na to říkáte?“
Malinda se hned aktivně přidal: „ To je ale přímo báječný nápad! To by mohlo být moc hezké.“
„A hlavně pořádně romantické,“ přidala se panenka Konvalinka.
„To jsi vymyslela přímo hlavou, ne?,“ udělala si ropucha Růža z Hortenzinky legraci a zasmála se. Ke smíchu opět strhla i ostatní, i když byli již pořádně unavení.
„A co my, slepýši? V čem my ty lampiony asi poneseme, když nemáme nohy ani ruce? Není to trochu nespravedlivé?,“ zeptal se zklamaně červenohnědý slepýš a bylo na něm vidět, jak je mu to líto. Bylo to asi poprvé v jeho mladém životě, co ho mrzelo, že nemá žádné končetiny.
Na to docela moudře reagoval starý slepýš: „ Hele, nerouhej se proti osudu! Jednou ses narodil jako slepýš, tak je jasné, že nemáš ruce ani nohy. Co by asi měli říkat hadi nebo takové ryby. Stejně je zvláštní, že někteří lidé stále nevědí, že my slepýši patříme mezi ještěrky. Stále si nás pletou s hady, a proto z nás mají strach. Takže zpátky k věci. Ty i já půjdeme na lampionový průvod s nimi a bude se nám to určitě líbit. Jde přeci hlavně o to, zažít ten hezký pocit. Cítit tu kouzelnou atmosféru, ten zvláštní stav mysli, tu úžasnou náladu, když je všude naprostá tma a vidíš jen světýlka z lampionků. Jde se třeba lesem, všude ticho a svítí jen ty malé lucerničky. To taková ryba nemůže nikdy zažít. Plave si někde v řece, rybníku nebo v moři a nikdy v životě lampion ani nezahlédne. Nikdo v životě nemůže mít holt všechno. To si pamatuj! Ty zase na rozdíl od ptáků nemůžeš létat a vidět tak svět z výšky. Ještě nikdy jsi mi neříkal, že by ti to snad vadilo.“
„A co je to, ten lampion? Jak vlastně vypadá? Proč ho nemůžou mít i slepýši?,“ zeptala se panenka Violka zvědavě a ani se nestyděla za to, že něco neví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..